Sława Przybylska wiedziała, że jest muzykalna! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sława Przybylska wiedziała, że jest muzykalna!

Sława Przybylska wiedziała, że jest muzykalna!

W młodości miała wiele pasji, ale ta jedna pociągała ją szczególnie. Poznajcie historię Sławy Przybylskiej!

,

W młodości miała wiele pasji, ale ta jedna pociągała ją szczególnie. Poznajcie historię Sławy Przybylskiej!

Urodziła się 2 listopada 1932r. w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie mieszkała do końca szkoły podstawowej. W czasach gimnazjalnych, które były jednocześnie czasami okupacji, przeniosła się do Krzeszowic koło Krakowa, jednak niewiele później, w wieku licealnym wyjechała do siostry do Warszawy i tam została. Uczęszczała do liceum plastycznego i szkoły muzycznej, a później ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Służby Zagranicznej.

Muzykowanie było jej pasją, jak sama mówi:

Robiłam to, co lubię. Pociągało mnie rysowanie i rzeźba, ale wiedziałam, że jestem muzykalna

Udowadniały to licznie podejmowane aktywności. Na studiach utworzyła trio wokalne „Syrenki”, prowadziła chór, trafiła do STS (Studencki Teatr Satyryków) i do kabaretu „Stodoła”, aż wreszcie przyszedł rok 1957 i zwycięstwo w konkursie Polskiego Radia dla piosenkarzy amatorów. Jako laureatka trafiła do dwuletniego Studium Piosenki, gdzie pobierała lekcje od największych gwiazd. Już rok później piosenki Sławy Przybylskiej można było usłyszeć w filmach, m.in. w „Popiół i diament”. Jednak prawdziwą sławę przyniósł film „Pożegnania”, w którym piosenkarka podkładała swój głos i wykonała piosenkę „Pamiętasz była jesień”.

Publiczność ją pokochała, co potwierdzały rozlicznie otrzymywane propozycje. Przybylska grała jako aktorka i piosenkarka w Teatrze na Targówku w Warszawie, pojawiała się na wielu festiwalach, ze swoimi recitalami koncertowała zarówno w kraju, jak i za granicą. W jej repertuarze znaleźć można było także piosenki żydowskie. Częściowo wiązało się to z doświadczeniami z rodzinnej miejscowości, gdzie mieszkało wielu Żydów, z którymi utrzymywali kontakt rodzice artystki, częściowo zaś z fascynacji artystki kulturą tego narodu, co zaowocowało rozlicznymi koncertami w Izraelu.

W 1990r. artystka wraz z mężem wyprowadzili się z Warszawy do Szczawnicy, gdzie wybudowali dom. Był to dom otwarty, miejsce spotkań przyjaciół artystki, będących w większości ludźmi sztuki, aktorami, pisarzami. Przyjeżdżali oni do Szczawnicy, by spędzać wspólne chwile i spotykać się z młodzieżą czy mieszkańcami. Po kilku latach jednak piosenkarka powróciła na Mazowsze, tym razem do Otwocka, gdzie mieszka do dziś. Stale koncertuje (najchętniej w otoczeniu kameralnym), śpiewa po żydowsku i bardzo chętnie koresponduje ze swoimi słuchaczami.

Sława Przybylska nagrała w sumie 15 albumów studyjnych. Ostatni, zatytułowany „Mój Okudżawa” ukazał się w 2015 r.

Na płycie możemy usłyszeć między innymi takie utwory jak „Modlitwa”, „Balonik”, „Ostatni Trolejbus” czy „Na Smoleńskiej drodze”. Wszystkie w nowych, idealnie dopasowanych do ich nastroju aranżacjach. Kiedy trzeba są liryczne i delikatne, a w innych sytuacjach pełne emocji i pasji. Spotkanie Przybylskiej z Okudżawą brzmi w tej wersji naprawdę niesamowicie.

Piosenki Sławy Przybylskiej mogą Państwo usłyszeć na antenie Radia Pogoda!

Autor:

Zobacz więcej >