W ciągu kilku lat kariery wylansowała przebój za przebojem

10.11.2015 11:29
A A A
Anna Jantar / oficjalna strona

Anna Jantar / oficjalna strona (Renata Pajchel)

Mówi się, że ?dopóty żyje człowiek, dopóki trwa pamięć o nim?. Tak jest w przypadku Anny Jantar. Mimo krótkiego życia pozostawiła po sobie bogaty repertuar przepięknych piosenek, odtwarzanych bez przerwy przez kolejne pokolenia.

Przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, gdzie spędziła młodzieńcze lata. Jej rodowe nazwisko to Anna Maria Szmeterling. Zanim poznaliśmy ją jako Anna Jantar, zdążyła zdobyć pierwsze ważniejsze muzyczne doświadczenia. Zaczęła w wieku 4 lat od nauki gry na fortepianie. I choć nie brakowało sukcesów (takich jak choćby współpraca z Filhamornią Poznańską już w czasach liceum), to jednak drogę tę ostatecznie porzuciła. Jak sama mówiła: „mam małą rękę, która dla pianistki jest utrudnieniem”. Z tego powodu jej zainteresowania zaczęły powoli wędrować w stronę wokalistyki.

Kariera Anny Szmeterling jako piosenkarki rozpoczęła się w wieku 19 lat. Wówczas na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie otrzymała wyróżnienie za utwór „A lipiec grał”. Chwilę później na świnoujskiej FAMIE uzyskała wyróżnienie za interpretację „Łąka bez kwiatów”. Studiując jeszcze pianistykę w Wyższej Szkole Muzycznej zaprzyjaźniła się z Jarosławem Kukulskim. Jako kierownik zespołu „Waganci” szybko zaangażował ją do wspólnych występów. Owocem współpracy była pierwsza płyta „Co ja w Tobie widziałam” wraz z wylansowanym przebojem o tym samym tytule. Anna i Jarosław to był duet doskonały. On - wybitny kompozytor, ona - wspaniała wokalistka. Rozumieli się na poziomie muzycznym, interpretacyjnym, estetycznym. Chwilę później okazało się, że także na życiowym. W 1971r. wzięli ślub, a Anna Kukulska otrzymując uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu piosenkarki, rozpoczęła karierę solową pod pseudonimem Anna Jantar.

Kartę wielkich sukcesów na skalę krajową otwiera 1973 rok.. Wówczas przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok” otrzymał status najpopularniejszej piosenki lata. W roku kolejnym ten sam tytuł przysługiwał już innej piosence „Tyle słońca w całym mieście”, która jednocześnie otrzymała nagrodę publiczności podczas XII KFPP w Opolu. Sukcesy rozkwitały na dobre. Co chwila dołączały do nich także te osiągane na festiwalach zagranicznych.

Pęd kariery został przerwany tylko na chwilę okresem macierzyństwa w 1974r. Wówczas przyszła na świat Natalia, córka Anny i Jarka. Kilka miesięcy po narodzinach Anna Jantar powraca do czynnego życia artystycznego. Nawiązuje współpracę z Budką Suflera, nagrywając hit „Nic nie może wiecznie trwać”. Wypełniony przebojami repertuar doprowadza ją do tournée po USA w grudniu 1979 roku. Koncertuje w Chicago, New Jersey. Po trzymiesięcznej trasie powraca do Polski. Podróż okazała się być ostatnią. W pobliżu warszawskiego Okęcia doszło do katastrofy samolotu, w której zginęli wszyscy pasażerowie. Będąc u szczytu kariery, czas Anny Jantar zatrzymał się na zawsze. Kiedy zginęła, miała niecałe 30 lat.

SŁUCHAJ RADIA POGODA