Piosenkarz czy aktor?

20.11.2015 12:31
A A A
Bohdan Łazuka / fot. PAP

Bohdan Łazuka / fot. PAP (PAP)

Bohdana Łazukę znamy głównie z lekkich, dowcipnych piosenek, często o tematyce miłosnej. Okazuje się jednak, że liczba nagranych przez niego utworów jest bliska ilości ról zagranych w filmie.

Urodził się 31 października 1938r. w Lublinie, gdzie spędził lata młodzieńcze. Pewnego dnia przyjechał do warszawskiego akademika Dziekanka, gdzie mieszkało wielu muzyków, aktorów, plastyków. Za namową Mariana Kociniaka i Andrzeja Gawrońskiego zdecydował się zdawać do warszawskiej szkoły teatralnej. Egzaminy zdał pomyślnie, a jego nauczycielem, mistrzem i opiekunem był Ludwik Sempoliński. W 1961r. ukończył PWST.

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, iż Bohdan Łazuka to przede wszystkim piosenkarz, jednak jego karierę znacznie wzbogacają angaże teatralne i telewizyjne. Jeszcze jako student zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Warszawie (30 czerwca 1960) w „Zemście”, a na przestrzeni lat grał także w wielu innych warszawskich teatrach: Syrena, Komedia, Rozmaitości, Kwadrat. Ponadto Łazuka występował w Kabarecie Szpak (od 1961), Kabarecie Starszych Panów, programie radiowym „Podwieczorek przy mikrofonie”, programie telewizyjnym „Poznajmy się”czy w kabaretach Olgi Lipińskiej. Niezliczone są też role filmowe - choć niewielkie, to jednak zawsze kultowe. Wymienić tu można choćby takie tytuły jak: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”. Swoimi zabawnymi kreacjami umocnił wizerunek świetnego aktora komediowego.

Oczywiście nie zabrakło także sukcesów na ścieżce wokalnej. W latach 60. młody Łazuka, świeży absolwent szkoły teatralnej, był u szczytu popularności. Rozchwytywany przez reżyserów, kochany przez publiczność, swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. W 1963 roku otrzymał I nagrodę na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie piosenki "Dzisiaj jutro zawsze". Co ważne, nagroda ta była wówczas przyznawana przez publiczność. Najwyższą ocenę w oczach jurorów uzyskała wtedy, również wykonywana przez Łazukę, piosenka "To było tak". W 1964r. dał recital w Sali Kongresowej PKiN - nagranie z tegoż recitalu stało się podstawą do nagrania jego pierwszej płyty, która została wydana rok później pt. „Bohdan, trzymaj się”. W całej karierze doczekał się w sumie 4 płyt wydawanych kolejno w latach: 1967, 1978 i 1989 (ostatnia z okazji 50. urodzin).

Bohdana Łazukę zapamiętuje się jako dowcipnego, eleganckiego, szarmanckiego lekkoducha kochającego kobiety, co potwierdza jego prywatny życiorys. Miał cztery żony, a z obecną Renatą Węglińską, pobrał się drugi raz w 2010r. po uprzednim rozwodzie i 9 latach rozłąki.

SŁUCHAJ RADIA POGODA