Nie Spal się na Starcie! - kampania społeczna Fundacji Aflofarm

Polecamy
16.01.2018 18:02
A A A
Akcja 'Nie Spal się na Starcie'

Akcja 'Nie Spal się na Starcie' (Fundacja Aflofarm)

Fundacja Aflofarm, organizator antynikotynowej kampanii społecznej "Nie spal się na starcie", której głównym celem jest rozpowszechnianie idei, że nie warto zaczynać palić, ma zaszczyt zaprosić do udziału w kampanii, obejrzenia filmu edukacyjnego i dyskusji na temat profilaktyki antynikotynowej wśród młodzieży.

Każdego dnia w naszym kraju 500 nastolatków zaczyna palić papierosy, rocznie to aż 180 tysięcy nowych ofiar nałogu. Aż połowa dzieci w wieku 12 - 16 lat ma już za sobą inicjację tytoniową, a młodym ludziom wystarczy nawet jeden papieros, aby się uzależnić. Nałóg jest dla nich nieporównywalnie bardziej szkodliwy niż dla dorosłych: papierosy nie tylko wpływają na zdolność koncentracji, nauki ale także dewastują organizm młodego człowieka. Co więcej, osobom które wcześnie zaczynają palić, zdecydowanie trudniej jest później zerwać z nikotyną.

Obejrzyj film!

Dlaczego problem palenia papierosów wśród młodzieży jest tak ważny?

- Problem palenia papierosów wśród młodzieży jest ciągle aktualny - dzieci zaczynają eksperymentować z paleniem już w V i VI klasie podstawówki (źródło: Min. Zdrowia), a w wieku 13 lat już ponad połowa z nich przynajmniej raz spróbowała papierosa (źródło: WHO)

- Codziennie w Polsce papierosa po raz pierwszy próbuje 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku to 180 tys. młodocianych, którzy wypalają rocznie ok 4 mld sztuk papierosów.

- Obecnie pod względem liczby palących 15-latków wyprzedzamy prawie wszystkie kraje europejskie. Gorzej od nas wypadają tylko: Rosja, Albania i Łotwa.

- Palenie szkodzi bardziej dzieciom niż dorosłym, powoduje wśród palących młodocianych 2-krotnie częściej chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego niż u niepalących, jest przyczyna astmy, duszności i wielu innych groźnych chorób.

- Młodzi palący maja gorsze wyniki w nauce (raport UCLA) gdyż palenie wpływa rozwój kory przedczołowej mózgu.

- W 99% przypadków osób uzależnionych od narkotyków, palenie tytoniu było pierwszym tego typu doświadczeniem i bramą do świata innych uzależnień.

- W Austrii po wprowadzeniu podobnych programów profilaktycznych częstość palenia u 15-latków udało się ograniczyć o 50%.

Ważnym elementem kampanii jest film edukacyjny, którego premiera odbyła się 10.01.2018 w kinie Atlantic w Warszawie. Film przygotowany jest w formie dokumentu, w którym wystąpili m.in. Natalia Lesz, obecna Miss Polonia i Mister Polski, Maciek "Gleba" Florek i inni.

Fundacja Aflofarm

Wierzymy głęboko w potrzebę przeprowadzenia tej akcji, jesteśmy osobiście zaangażowani w walkę z paleniem. W swoim najbliższym otoczeniu wśród rodziny i znajomych widzimy do jakich zmian zdrowotnych i życiowych tragedii mogą prowadzić takie uzależnienia. Jest to dla nas coś więcej niż zwykła kampania i nie traktujemy jej w sposób komercyjny, lecz myślimy o niej w kategoriach odpowiedzialności i misji, jaka spoczywa na naszej firmie w obszarze inwestowania w zdrowie kolejnych pokoleń młodych Polaków.

Więcej na temat akcji "Nie Spal się na starcie" znajdziecie na stronie: www.niespalsienastarcie.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału!

SŁUCHAJ RADIA POGODA