Oczyszczacz powietrza

kolaż redakcja, materiały partnerów

Na rynku dostępnych jest coraz więcej tego typu urządzeń w cenach od kilkuset
złotych do nawet kilku tysięcy. Większość oczyszczaczy powietrza czy to do domu, czy do biura, usuwa zanieczyszczenia obecne w powietrzu przez przepuszczenie przez filtr lub ich zestaw. Zwykle są to filtry HEPA i aktywny węgiel.

W droższych urządzeniach proces oczyszczania powietrza jest bardziej skomplikowany. Następuje jonizacja zanieczyszczeń i ich przyciągnięcie przez przeciwnie naładowane powierzchnie. Producenci zachwalają skuteczność swoich wyrobów twierdząc, że używając oczyszczacza powietrza jesteśmy w stanie pozbyć się w znacznej części nawet cząstek PM2,5.

Przy zakupie oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na kilka najczęściej
popełnianych błędów.

Najważniejszym parametrem jest wydajność wyrażona w metrach sześciennych na godzinę. Producenci urządzeń sugerują wydajność na poziomie przynajmniej 85 m3 na godzinę na każde 10 metrów powierzchni.

Częstym błędem jest kupowanie większego urządzenia z myślą o oczyszczaniu całego domu lub mieszkania. Tu niestety każde pomieszczenie musi być potraktowane oddzielnie.

Przy zakupie konkretnego modelu oczyszczacza oczywiście najlepiej poczytać opinie w internecie. Ale jeżeli dalej zastanawiacie się nad zakupem oczyszczacza niech wskazówką będzie historia pewnej mieszkanki Zakopanego, której urządzenie po dwóch tygodniach użytkowania odmówiło posłuszeństwa ze względu na... całkowicie zatkany filtr. Takim powietrzem oddychamy...