Gość Radia Pogoda: Andrzej Grabowski, aktor

Klaudia Oświecińska
06.09.2019 14:18
A A A
Andrzej Grabowski gość Radia Pogoda

Andrzej Grabowski gość Radia Pogoda (Radio Pogoda)

Polski aktor filmowy i teatralny, artysta kabaretowy, wokalista i juror programu "Taniec z gwiazdami" - Andrzej Grabowski był gościem Radia Pogoda.

Choć wystąpił w około 50 filmach, 24 serialach, 30 spektaklach Teatru Telewizji, użyczał głosu w 15 filmach oraz wystąpił w wielu sztukach teatralnych... to najbardziej znany jest z roli w serialu "Świat według kiepskich",

W dzieciństwie nie był zainteresowany aktorstwem, choć jego ojciec Bolesław statystował w teatrze w Krakowie i prowadził teatr amatorski. Andrzej Grabowski zawsze wymigiwał się od grania w jego spektaklach. Początkowo jego starszy brat Mikołaj (polski reżyser filmowy, dyrektor teatrów i aktor) przejawiał większe zainteresowanie i zdolności artystyczne od niego. W liceum Andrzej Grabowski wybrał się na wagary do szkoły teatralnej, w której studiował jego brat. W Radiu Pogoda opowie, że będąc tam, zobaczył piękne dziewczyny, fantastycznych ludzi:

Przedmioty typu impostacja głosu, wymowa... co to za przedmiot w porównaniu z chemią, fizyką, matematyką. To powiedziałem: Ja tutaj chce być na tej uczelni!


Razem z bratem pojechał na obóz dla studentów szkoły teatralnej. Tam spotkał Jana Nowickiego (polski aktor filmowy i teatralny), który wskazał na niego i powiedział "Ty będziesz aktorem". Rok później Andrzej Grabowski rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Mikołaj i Andrzej Grabowscy w 2002 rokuMikołaj i Andrzej Grabowscy w 2002 roku Kapif

Andrzej Grabowski o aktorstwie:

To jest coś tak nieuchwytnego, tak niemożliwego do nauki. Ta właśnie charyzma. Jest to sztuka NIE grania, bo sztuka grania to bardzo wielu aktorów gra i nic więcej , to sztuka bycia, że ja zapominam, że on gra, tylko mi się wydaje, że to jest ten człowiek. To jest aktorstwo

Jak sam twierdzi w swoich występach stand up'owych inspiruję się życiem codziennym:

Stand up to rozmowa z publicznością... Trzeba wyczuwać publiczność, czego ona oczekuje.

Andrzej Grabowski, 2018Andrzej Grabowski, 2018 ADRIANNA BOCHENEK

W 2019 r. wydał swój 3 album muzyczny "Pechy i Peszki":

 

4 września odbyła się premiera filmu Patryka Vegi "Polityka", w której Andrzej Grabowski zagrał jedną z głównych ról. Zapytany o to jak poradził sobie ze swoją rolą powiedział:

Każda rola jest trudna, a szczególnie rola przy której od początku jest wiadomo, że celem jest kontrowersyjność i że będzie celem ataków oraz celem uwielbienia, w zależności od opcji politycznej która będzie ją oglądać. Bardzo wiele osób czeka "jak ten Grabowski zagrał tego prezesa, przecież on nie podobny, przecież on jest dużo wyższy, przecież on teraz jest chudy, przecież prezes ma dużo więcej włosów od niego, jedyne co jest podobne to wiek". Mówię o roli w filmie, bo to jest rola, która nazywa się prezes. Inspirowana postacią prawdziwą, ale nazywa się prezes.

Twierdzi, że sam nie potrafi ocenić tego jak gra w filmach, ponieważ nie wie jak to wygląda z perspektywy widza.

Ja siebie nie potrafię oglądać. Nienawidzę siebie oglądać. Są rzeczy, których nie oglądałem do dzisiaj  - "Zróbmy sobie wnuka" nie widziałem.

Andrzej Grabowski w 'Polityce'.Andrzej Grabowski w 'Polityce'. fot. Kino Świat

Całości wywiadu z Andrzejem Grabowskim możecie posłuchać tutaj:

Program "Gość Radia Pogoda" do usłyszenia codziennie od poniedziałku do czwartku od 22:00 w Radiu Pogoda!

SŁUCHAJ RADIA POGODA