Biała Sobota w Warszawie

16.05.2016 05:48
Europejski Tydzień Walki z Rakiem / mat.pras.

Europejski Tydzień Walki z Rakiem / mat.pras. (mat.pras.)

W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zaprasza na Dzień Drzwi Otwartych - Białą Sobotę.

W Polsce każdego roku notuje się 155 tysięcy zachorowań i 93 tysiące zgonów z powodu nowotworów. Połowie z tych zachorowań można zapobiec wprowadzając stosunkowo proste zmiany w swoim stylu życia. Opisane są one w formie zaleceń w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Jednym z zaleceń jest udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, które odbywają się pod nazwą Biała Sobota. Tego dnia osoby ubezpieczone będą miały możliwość skorzystania z szerokiego zakresu badań i konsultacji.

Badania skierowane do kobiet:
- Panie w wieku między 25 a 59 rokiem życia zapraszamy na profilaktyczne badanie cytologiczne;
- Panie w wieku między 50 a 69 rokiem życia które, w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały profilaktycznej mammografii, zapraszamy na badanie piersi mammografem;
- Panie spoza grupy wiekowej objętej profilaktyczną mammografią będą mogły skorzystać z badania piersi wykonywanego przez lekarza onkologa, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości z badania USG piersi (ze względów organizacyjnych liczba badań USG jest objęta limitem);

Propozycja dla wszystkich:
- w gabinecie Poradni Profilaktyki Nowotworów Skóry możliwe będzie skorzystanie z badania znamion dermatoskopem;
- udzielane będą porady dla osób chcących rzucić palenie tytoniu,
- dokonywany będzie pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi;
- prowadzone będą działania edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych (w tym nauka techniki samobadania piersi) oraz zaleceń pozwalających znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Podczas akcji przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wydawać będą dane dostępowe do konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W celu rejestracji na badania niezbędny jest dowód osobisty. Badania skierowane są do osób ubezpieczonych.

Więcej informacji o Dniu Drzwi Otwartych udzielą Państwu pracownicy Centrum Onkologii-Instytutu dostępni pod numerami telefonu: 22 546 29 92 oraz 22 570 86 19.

Biała Sobota, dn. 21 maja 2016 r.
Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie
Europejski Tydzień Walki z Rakiem

SŁUCHAJ RADIA POGODA