Maria Koterbska - jak studentka farmacji została wielką piosenkarką?

Redakcja
20.03.2019 13:06
Maria Koterbska / arch. TVP

Maria Koterbska / arch. TVP (tvp)

Maria Koterbska, pomimo muzycznych korzeni, nie marzyła o karierze piosenkarki. Bliżej jej było do aktorstwa. Ostatecznie studiowała farmację. Jak to się stało, że dziś jest znana jako wokalistka?

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Pochodzi z muzycznej rodziny, która przez lata oddawała zasługi miastu. Mama Janina była pianistką i nauczycielką córki, zaś ojciec Władysław, absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Krakowie, nauczycielem muzyki i śpiewu w Seminarium Nauczycielskim w Białej. Oboje aktywnie działali w Towarzystwie Teatru Polskiego, gdzie Koterbski pełnił nawet funkcję wiceprezesa. Aktywność kulturalna rodziców sprawiła, że młoda Maria Koterbska już od lat dziecięcych oswajała się ze sceną, a w wieku 21 lat znalazła się w obsadzie spektaklu "Krakowiacy i Górale" wystawianego w bielskim teatrze.

Mimo wszystko podjęła studia farmaceutyczne, niezwiązane z rodzinnymi tradycjami.  Co prawda na uczelni udzielała się w kręgach artystycznych, jednak nic nie zapowiadało kariery na skalę ogólnopolską.

Zadebiutowała w klubie akademickim w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach podczas programu Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego zatytułowanym "Studenci i aktorzy na odbudowę Warszawy". Wtedy została zauważona. Tuż po występie otrzymała od Jerzego Haralda propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. To była propozycja z tych nie do odrzucenia. Wspólnie nagrali pierwsze piosenki "Brzydula i rudzielec", "Mój chłopiec piłkę kopie" i "Wrocławska piosenka" skomponowane przez Haralda.

Koterbska szybko stała się bywalczynią popularnych audycji radiowych "Melodie świata", którym przewodziły piosenki w jej wykonaniu. Uwielbiała jazz, kochała swingować, co było wyraźnie słychać w jej twórczości. Okazało się, że ten luźny styl był za bardzo amerykański na ówczesne warunki, dlatego po wezwaniu na rozmowę do naczelnika wydziału kultury została zmuszona do zaprzestania audycji.

Zaangażowała się w pracę w krakowskim Teatrze Satyryków, wraz z wieloma znamienitymi nazwiskami współtworzyła kabaret "Wagabundę", pełniąc funkcję naczelnej gwiazdy. Z programem kabaretowym koncertowała po całej Europie, a także w USA. Nie porzuciła jednak kariery solowej. W międzyczasie występowała także ze swoimi piosenkami. W 1963 r. zaproszono ją do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zaprezentowała piosenkę "Odejdź smutku". Lata muzycznych doświadczeń sprawiły, że w Sopocie Koterbska zaskoczyła wszystkich wspaniałą interpretacją, co zostało docenione w postaci II nagrody. Później występowała także w Opolu, a w latach 80. zasiadała w jury festiwalu. W 1987r. otrzymała Honorowe Grand Prix KFPP Opole.

W 2014r. Maria Koterbska obchodziła jubileusz 90. urodzin. Jest mamą znanego aktora Romana Frankla, z którym wspólnie występowali na scenie pod koniec lat 70. Syn jest także kompozytorem jej utworów oraz autorem książki "Maria Koterbska. Karuzela mojego życia" wydanej w 2008 r., w której spisał wspomnienia swojej matki. Jej dorobek piosenkarski obejmuje ponad 1500 utworów.

Najpiękniejsze melodie Marii Koterskiej można usłyszeć oczywiście na antenie Radia Pogoda!

SŁUCHAJ RADIA POGODA