Retro randka w dniu św. Walentego

12.02.2016 11:22
Kadr z filmu

Kadr z filmu "Dziewczęta z Nawojki" (mat.pras.)

Z okazji Walentynek w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbędzie się wyjątkowa, bo filmowa ?Retro randka?.

Oto jedna z propozycji na alternatywne Walentynki. Godzina z filmowymi retro dziewczynami - dowcipnymi „Dziewczętami z Nawojki” i kultowymi „Dziewczynami do wzięcia”. Oba filmy będą zaprezentowane w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.

„Dziewczęta z Nawojki”, reż. Maria Kwiatkowska, 1963, 14 minut
Lekki i dowcipny reportaż z życia krakowskich studentek i mieszkanek domu akademickiego „Nawojka”. Subtelny portret powojennych emancypantek, kreślony w rytm jazzowej muzyki, komunikatów z akademickiego radiowęzła i komentarza Juliusza Kydryńskiego. To też podróż w głąb codzienności: zobaczymy, jak niegdyś nosiły się rezolutne studentki, jakie były trendy we fryzjerstwie, makijażu, modzie, a także wystroju wnętrz. Usłyszymy także, czym jest małżeństwo z rozsądku, a wszystko w oparach gęstego dymu papierosowego. Wizualne smaczki - jak poetycko rozwieszone rajstopy - ujrzymy lepiej dzięki rekonstrukcji cyfrowej filmu wykonanej w ramach Programu Wieloletniego Kultura+.

„Dziewczyny do wzięcia”, reż. Janusz Kondratiuk, 1972, 45 minut
Z Krakowa przenosimy się do Warszawy, a z dokumentu do fabuły. Jako główny punkt programu prezentujemy kultowe „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka z 1972 roku - rozpisaną na jeden dzień komedię z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, Igą Cembrzyńską, a także Zygmuntem Buczkowskim, Janem Himilsbachem i Stanisławem Mikulskim. Po raz kolejny przeżyjemy przygody młodych dziewczyn spod Warszawy, które przyjeżdżają do stolicy w poszukiwaniu wielkomiejskiej rozrywki i uczucia.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Termin: niedziela, 14 lutego, godz. 14.00
Miejsce: Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa

Więcej na stronie: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/retro-randka-w-nina-walentynkowa-alternatywa/

SŁUCHAJ RADIA POGODA