Przegląd filmów na 90. urodziny Andrzeja Wajdy!

02.03.2016 12:26

"Wajdart" - film i wystawa na 90. urodziny Andrzeja Wajdy (mat.pras.)

?Wajdart? - przegląd wybranych fabuł po rekonstrukcji cyfrowej, mniej znanych dokumentów reżysera, a także multimedialna wystawa rysunków Wajdy złożą się na obchody jubileuszu 90. urodzin artysty w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.  Przegląd potrwa od 3 do 6 marca, a otworzy go spotkanie z Andrzejem Wajdą.

6 marca Andrzej Wajda będzie obchodził 90. urodziny. Z tej okazji w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) odbędzie się „Wajdart” (3-6 marca), czyli przegląd filmów reżysera i o reżyserze, a także multimedialna wystawa rysunków filmowych i storyboardów Andrzeja Wajdy.

Będzie można zobaczyć „Niewinnych czarodziejów”, „Wesele”, „Ziemię obiecaną” i „Kronikę wypadków miłosnych” w wersjach po rekonstrukcji cyfrowej i z angielskimi napisami, a także dokumenty, które pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy i odsłaniają często nieznane wątki z biografii reżysera.

Na towarzyszącej przeglądowi multimedialnej wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace graficzne Wajdy: szkice dotyczące miejsc, spotkanych ludzi, zapisywane na bieżąco w czasie podróży po całym świecie wizualizacje pomysłów inscenizacyjnych, projektów filmowych i teatralnych, a także rysunki i akwarele - skończone dzieła sztuki. Całość pozwala prześledzić to, co Andrzej Wajda widział na własne oczy i co z różnych powodów przyciągnęło jego uwagę.

Przegląd rozpocznie się w czwartek, 3 marca o godz. 18.00, a otworzy go pokaz dokumentu „Cegła i inne nagrody filmowe” i spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy i Tadeusza Lubelskiego, teoretyka i historyka filmu.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Więcej informacji i szczegółowy program na  http://www.nina.gov.pl/projekty/wajdart/

SŁUCHAJ RADIA POGODA