Dwie "Pasje wg św. Łukasza" Pendereckiego i "Sanctus Adalbertus" Góreckiego na 1050-lecie chrztu Polski w NInA

23.03.2016 10:32
Fot. Grzegorz Ziemiański dla KBF i NInA

Fot. Grzegorz Ziemiański dla KBF i NInA (Grzegorz Ziemiański)

W marcu i kwietniu Narodowy Instytut Audiowizualny pokaże dwie realizacje "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, z 2012 roku w inscenizacji Grzegorza Jarzyny i tegoroczną, wykonaną na 20. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Utwory pasyjne i rejestracja prawykonania "Sanctus Adalbertus" op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego zarejestrowane przez Instytut, złożą się na obchody 1050-lecia chrztu Polski. Pierwszy pokaz już w Wielki Czwartek, 24 marca.

Ten wyjątkowy muzyczny cykl, który odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach obchodów 1050-lecia chrztu Polski, rozpocznie pokaz rejestracji jednego z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego. 24 marca, w Wielki Czwartek, zaprezentowana zostanie „Pasja wg św. Łukasza” zrealizowana w 2012 roku w inscenizacji Grzegorza Jarzyny w wyjątkowych przestrzeniach podkrakowskich Alvernia Studios.

To nie tylko dokumentacja szczególnego wydarzenia artystycznego z udziałem orkiestry pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego, solistów i chórów, ale także autonomiczne dzieło audiowizualne, które pozwala w pełni dostrzec zamysł reżyserski oraz przestrzeń, w której odbył się koncert. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła artystów, ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie, wokół umiejscowionej środkowo sceny. Tak zorganizowana przestrzeń pomogła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami „pasji”. Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku różnych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Uczucie bycia w centrum tej historii potęguje doświadczenie muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji podkreślającej współczesny wymiar dzieła.

Pokaz w siedzibie NInA odbędzie się 24 marca, w wielkoczwartkowy wieczór o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Miesiąc później, 26 kwietnia premierowo zaprezentowana zostanie rejestracja prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego - „Sanctus Adalbertus” op. 71. Utwór po raz pierwszy zabrzmiał 4 listopada 2015 roku w Krakowie z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Więcej informacji o projekcji w NInA na stronie www.nina.gov.pl

SŁUCHAJ RADIA POGODA