Sto Lat Legii Warszawa

07.04.2016 11:17
WKS Legia Warszawa (ciemne stroje) i Juventus Bukareszt przed meczem w Bukareszcie w 1931 r. / fot. zbiory Archiwum Fotograficznego MSiT

WKS Legia Warszawa (ciemne stroje) i Juventus Bukareszt przed meczem w Bukareszcie w 1931 r. / fot. zbiory Archiwum Fotograficznego MSiT (zbiory Archiwum Fotograficznego MSiT)

W 2016 roku Legia Warszawa świętuje stulecie istnienia. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizuje wraz z Klubem okolicznościową wystawę.

Ekspozycja przybliża historię Legii i sukcesy jej sekcji, których na przestrzeni lat funkcjonowało blisko trzydzieści. Najbardziej znana była i jest sekcja piłkarska, ale mistrzostwo Polski zdobywały wielokrotnie również drużyny koszykarska, siatkarska, hokejowa i waterpolowa. Legioniści święcili także triumfy - w tym olimpijskie - m.in. w szermierce, boksie, lekkoatletyce, zapasach.

Na wystawie prezentowane są trofea - medale, puchary, dyplomy, a także stroje i pamiątki. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. pierwszy medal piłkarskich mistrzostw Polski zdobyty przez Legię (1928), puchar Teatru Qui Pro Quo za zwycięstwo w derbowej rywalizacji z Polonią (1931) czy koszulkę, w której Kazimierz Deyna rozgrywał ostatnie w życiu mecze podczas Mistrzostw Europy Oldbojów (1989).

Wystawa czynna w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 8 kwietnia do 15 maja ( w noc muzeów dodatkowe atrakcje)

SŁUCHAJ RADIA POGODA