Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Pożegnania
13.03.2019 13:19
A A A
Zmarła Zofia Czerwińska

Zmarła Zofia Czerwińska (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Zmarła Zofia Czerwińska. O jej śmierci poinformował Mariusz Szczygieł.

Zagrała w ponad 300 filmach i serialach. Przez wiele lat stworzyła dziesiątki niezapomnianych ról. Zofia Czerwińska, legenda polskiego filmu oraz niekwestionowana gwiazda seriali, mimo ogromnej popularności pozostała skromną osobą.

Pierwszym filmem, w którym zagrała jeszcze jako studentka Akademii Teatralnej było Pokolenie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Będąc gościem Radia Pogoda przyznała, że po przeprowadzce z Poznania do Warszawy została bez środków do życia. W trudnym okresie pomógł jej Józef Prutowski, który pisał dla niej monologi. Okazały się wielkim sukcesem scenicznym aktorki. Coraz częściej zaczęła jeździć w trasy. Jej status materialny uległ polepszeniu.

Zofia Czerwińska na ogół dobrze wspomina swoje otoczenie. Będąc gościem Radia Pogoda przyznała, że nie raz była upokarzana przez mężczyzn. Dowodem tego są proponowane aktorce role epizodyczne, które miały być jej powierzone w zamian za niemoralne propozycje.

Przez lata kariery zagrała w wielu znanych filmach, które odniosły sukces. Były to m.in. Popiół i diament, Daleko od szosy czy Lalka. Najbardziej rozpoznawalną, choć niezbyt długą rolą była ta odegrana w serialu 40- latek. Podczas rozmowy w Radiu Pogoda wprost przyznała o " chemii" panującej między nią a reżyserem Jerzym Gruzą.

Zofia Czerwińska / fot.forum.kiepscy.org.plZofia Czerwińska / fot.forum.kiepscy.org.pl forum.kiepscy.org.pl

Aktorka bardzo chętnie powracała do wspomnień o aktorach i reżyserach, z którymi przyszło jej pracować.

Chętnie spotykała się także z aktorami, którzy wraz z nią grali w filmach oraz serialach. Podczas rozmowy w Radiu Pogoda podtrzymywała, że w młodości nie próbowała tylko narkotyków. Była ich wielką przeciwniczką.

Artystka chętnie poznawała nowe rzeczy. Nie bała się nowych rozwiązań technicznych oraz z nich korzystać.

O śmierci aktorki na swoim profilu poinformował dziennikarz Mariusz Szczygieł:

Archiwalna rozmowa z Zofią Czerwińską w Radiu Pogoda do odsłuchania tutaj:

Zofia Czerwińska niewątpliwie jest jedną z wielkich ikon polskiej kinematografii. Jej role są i będą pamiętane przez kolejne pokolenia.

Rodzinie i bliskim składamy szczere kondolencje.

SŁUCHAJ RADIA POGODA