Nie żyje Stanisław Jędryka

Redakcja
23.04.2019 13:12
A A A
Stanisław Jędryka

Stanisław Jędryka (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor kultowych filmów i seriali takich, jak "Do przerwy 0:1" "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana". Stanisław Jędryka zmarł w wieku 85 lat.

Stanisław Jędryka urodził się 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu gdzie w 1951 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa. W 1956 roku ukończył studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Zadebiutował w roku 1962 filmem "Dom bez okien", w obsadzie filmu pojawili się między innymi Wiesław Gołas i Danuta Szaflarska.

Kilka lat po fabularnym debiucie zajął się tematyką dziecięco-młodzieżową. W 1965 roku wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego.

W 1969 roku, nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz opowiadający o przygodach młodego piłkarza serial "Do przerwy 0:1". Rok później powstał kolejny popularny serial "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski, Janusz Gajos i Zdzisław Maklakiewicz.

Roman Mosior w Roman Mosior w "Wakacjach z duchami" Fot. Archiwum

Serial "Podróż za jeden uśmiech" powstały w latach 1971-1972 z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" z 1973 roku to kolejne młodzieżowe produkcje dzięki którym na stałe zapisał się w historii polskiego kina i pamięci pokoleń.

O śmierci reżysera na swojej stronie poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie i Bliskim Artysty.

SŁUCHAJ RADIA POGODA