Nie żyje Izabela Skrybant-Dziewiątkowska

Redakcja
01.05.2019 12:00
A A A
Izabela Skrybant - Dziewiątkowska

Izabela Skrybant - Dziewiątkowska (Fot. Maciej Zienkiewicz / AG)

Izabela Skrybant-Dziewiątkowska była wokalistką Tercetu Egzotycznego. Od lat zmagała się z ciężką chorobą.

Izabela Skrybant-Dziewiątkowska urodziła się w Łukowcu Wiszniowieckim k. Lwowa. Z zespołem Tercet Egzotyczny od początku jego istnienia, czyli od 1963 roku.

 

W roku 1960 ukończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu. W latach 1961-1964 była solistką Operetki Wrocławskiej. W 1964 roku zadebiutowała na dużym ekranie, grając u Wojciecha Hasa w Rękopisie znalezionym w Saragossie.

Żona zmarłego w 2002 roku Zbigniewa Dziewiątkowskiego - założyciela Tercetu Egzotycznego. Pomimo śmierci męża (i tym samym gitarzysty zespołu) Izabela Skrybant-Dziewiątkowska nie rozwiązała zespołu i zaprosiła do współpracy dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała. Wraz z zespołem po krótkiej przerwie ponownie wyruszyła w trasę koncertową, odwiedzając m.in. w USA i Wielką Brytanię.

W 2006 roku, z okazji 40-lecia zespołu, ukazała się składanka Greatest Hits z największymi przebojami w nowych wersjach. W zespole śpiewają i tańczą jej dwie córki: Anna Dziewiątkowska i Katarzyna Dziewiątkowska.

W 2016 roku otrzymała Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W kwietniu 2017 roku za pośrednictwem wydawnictwa „Marina” ukazała się książka zatytułowana "Pamelo, żegnaj". Jest to obszerny wywiad-rzeka. Rozmowę przeprowadził i spisał Robert Migdał.

5 października 2018 roku ukazała się najnowsza płyta zespołu, jak się okazało była to ostatnia płyta Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej. O albumie "Nieposkromiona samba życia" wokalistka mówiła tak:

Album "Nieposkromiona życia samba" pragnę zadedykować wszystkim moim Fanom – Ludziom, którzy byli ze mną, przez 55 lat mojej kariery artystycznej. Nie ma dla artysty większej nagrody, jaką jest grać przez te wszystkie lata przy owacjach na stojąco w wypełnionych salach koncertowych!

Wokalistka od lat chorowała na raka trzustki. Smutną informację podano na oficjalnym facebookowym profilu Tercetu Egzotycznego:

"Szanowni Państwo, z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 1 maja, po walce z ciężką chorobą zmarła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego".

Wyrazy współczucia dla Rodziny i bliskich.

SŁUCHAJ RADIA POGODA