Zmarł twórca kultowego komiksu o kapitanie Żbiku

Redakcja
06.09.2019 18:04
A A A
'Kapitan Żbik' - plansza z komiksu

'Kapitan Żbik' - plansza z komiksu

Władysław Krupka, twórca komiksowej postaci kapitana Żbika, zmarł właśnie w wieku 92 lat.

Władysław KrupkaWładysław Krupka Fot. Arek1979/Wikipedia

Władysław Krupka, z wykształcenia - prawnik, z zawodu - milicjant, z powołania - scenarzysta komiksów, był pomysłodawcą postaci kapitana Jana Żbika.

Postanowiliśmy stworzyć bohatera jednoznacznie dobrego. Faktycznie wyszła z tego postać nieco oficjalna i dziś żałuję, że nie uczyniliśmy go bardziej zwyczajnym. Bardzo często zastanawialiśmy się na przykład, czy Żbik nie powinien założyć rodziny albo chociaż mieć dziewczynę - mówił Władysław Krupka o swoim bohaterze.

Władysław Krupka urodził się w 1927 r. w Bydgoszczy. Był harcerzem, po wybuchu wojny został wysiedlony wraz z rodziną pod Lublin. Wrócił do Bydgoszczy w 1945 r., w latach 1948-52 studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1957 r wstąpił do milicji, skończył Wyższą Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie.

Rozkładówka komiksu 'Kapitan Żbik. Pogoń za lwem'Rozkładówka komiksu 'Kapitan Żbik. Pogoń za lwem' 

Pod koniec lat 60. Krupka jako naczelnik wydziału Komendy Głównej MO dostał zadanie wypromowania milicji wśród dzieci i młodzieży jako szlachetnej i przychylnej ludziom. Zaproponował formę komiksu i postać bohaterskiego i nieustraszonego milicjanta Żbika, który przez lata stał się wzorem do naśladowania, fascynacją dla kobiet i idolem.

W latach 1967-1982 ukazały się 53 zeszyty komiksów o kapitanie Żbiku, które dziś na aukcjach są prawdziwymi białymi krukami, za które fani są w stanie zapłacić wielkie pieniądze.

Kadr z PRL-owskiego komiksu o kapitanie Żbiku. Twórca tej postaci, Władysław Krupka, zmarł we wrześniu 2019 r. w wieku 92 lat.Kadr z PRL-owskiego komiksu o kapitanie Żbiku. Twórca tej postaci, Władysław Krupka, zmarł we wrześniu 2019 r. w wieku 92 lat. Fot. Marek Zajdler EAST NEWS

Władysław Krupka zmarł 2 września w wieku 92 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 11 września o 13.15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Rodzinie i bliskim składamy wielkie wyrazy współczucia.

SŁUCHAJ RADIA POGODA