Nie żyje kultowy rysownik Bohdan Butenko

Klaudia Oświecińska
16.10.2019 13:38
A A A
Rysownik Bohdan Butenko

Rysownik Bohdan Butenko (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

14 października zmarł Bohdan Butenko - polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Informację o jego śmierci przekazał współpracujący z nim kwartalnik "Przekrój".

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku.

Od 1956 r. tworzył ilustracje do książek polskich i zagranicznych autorów. Był współpracownikiem wydawnictw dla dzieci i młodzieży: "Misia", "Płomyczka", "Płomyka", "Świerszczyka" i "Świata Młodych". Sam także był autorem książek i twórcą postaci Kwapiszona, Gapiszona, Gucia i Cezara.

Sukces odniósł dzięki stworzeniu scenografii do Kabaretu Starszych Panów.

Bohdan Butenko stworzył scenografię do Kabaretu Starszych PanówBohdan Butenko stworzył scenografię do Kabaretu Starszych Panów Kabaret Starszych Panów, reż. J.Przybora, J.Wasowski, prod. TVP

Jego dzieła z łatwością można poznać po charakterystycznej kresce. Prace artysty obejrzeć możemy w wielu publikatorach. Tworzył dla licznych wydawnictw książkowych, jego zleceniodawcą była również Poczta Polska i producenci wyrobów spożywczych.

Fot. Repr. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Słynął z żartobliwych i ironicznych rysunków.

Bohdan Butenko rysunekBohdan Butenko rysunek przekrój.pl

Zmarł w wieku 88 lat. O jego śmierci poinformował na Facebook'u Kwartalnik "Przekrój". Współpracownicy pożegnali go z ogromnym żalem:

Również na stronie kwartalnika "Przekrój" opublikowane zostało pożganie, w którym pracownicy umieścili wspomnienia związane z rysownikiem.

Do opracowania zawsze oddawaliśmy Mistrzowi artykuły w ostatecznym brzmieniu, Bohdan Butenko bowiem nierzadko decydował się na zilustrowanie tylko jednego zdania. Gdyby taki tekst został później przeredagowany, ilustracja straciłaby sens. Zdarzało się, że te rysunki budziły kontrowersje i pytania, o co właściwie chodzi, ale równocześnie działały jak przykuwający uwagę czytelnika haczyk, i nawet jeśli nie w pierwszej chwili, to pomagały wydobyć z tekstu dodatkowe znaczenia.

Rodzinie i przyjaciołom składamy szczere kondolencje.

SŁUCHAJ RADIA POGODA