Testamenty gwiazd

Klaudia Oświecińska
14.11.2019 13:57
A A A
'PONADCZASOWI' - Unicef

'PONADCZASOWI' - Unicef (mat. pras.)

Dlaczego warto spisać testament? Jak to zrobić? I jakie testamenty spisały znane osoby?

UNICEF Polska, organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci na świecie wystartowała z programem "PONADCZASOWI", w którym zachęca do sporządzania testamentów. Ideą tego programu jest uświadomienie społeczeństwa jak ważne jest spisanie swojej ostatniej woli, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że nasz majątek zostanie rozdysponowany tak jakbyśmy sobie tego życzyli. W ten sposób możemy zabezpieczyć naszych bliskich.

Część majątku można również przekazać na rzecz wybranej fundacji lub stowarzyszenia. Nie zależnie od tego czy nasz dobytek jest mały czy duży - możemy uczynić z nim coś dobrego i zmieniać świat.

Akcję "PONADCZASOWI" wspierają takie gwiazdy jak Magdalena Różczka, Maciej Orłoś czy Piotr Polk.

A jak swoje majątki zabezpieczyli Państwa idole?

1. Beata Tyszkiewicz

Beata TyszkiewiczBeata Tyszkiewicz KAPIF

Jak donoszą media Beata Tyszkiewicz źle zniosła ostatnie kłopoty swojej starszej córki Karoliny Wajdy. Karolina miała spore problemy związane ze spadkiem po ojcu reżyserze Andrzeju Wajdzie. Beata Tyszkiewicz postanowiła,więc poukładać swoje sprawy i spisała testament. Aktorka uznała, że w razie jej śmierci nie chce aby jej córki Karolina i Wiktoria miały taki sam problem, więc zabezpieczyła je finansowo.

2. Zofia Czerwińska

Zofia CzerwińskaZofia Czerwińska Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Aktorka Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku. Nie miała ona żadnej rodziny, postanowiła więc cały swój majątek przekazać na Dom Aktora Weterana w Skolimowie, z którym za życia była bardzo związana. Tę wolę zawarła w swoim testamencie.

3. Krzysztof Krawczyk

Krzysztof KrawczykKrzysztof Krawczyk fot.agencja.gazeta.pl

Krzysztof Krawczyk wraz ze swoją żoną Ewą spisali testament już dawno temu. "Postanowiliśmy z Ewą spisać testament, podzielić nasz majątek. Oczywiście testament został złożony u notariusza. Jak został podzielony majątek, gdyby cokolwiek się stało? Ustaliliśmy, że połowę majątku dostanie moja rodzina, czyli brat i syn, drugą połowę rodzina żony, czyli jej siostra i córki siostry."- wyznał piosenkarz na łamach "Super Expressu".

4. Ewa Wachowicz

Ewa WachowiczEwa Wachowicz screen Instagram/ewawachowicz

Okazuje się, że gotowanie nie jest jedyną pasją Ewy Wachowicz. Gwiazda fascynuje się wspinaczką górską, jest to bardzo niebezpieczny sport, dlatego postanowiła spisać swoją wolę, aby w razie wypadku zabezpieczyć swoich najbliższych. "Mam trochę biznesów i muszę o to zadbać. Nauczyli mnie tego podejścia rodzice. Zresztą niekoniecznie trzeba jechać w góry, by się coś stało. Przecież nawet gdy spacerujemy ulicą, może nam się coś przydarzyć"- zdradziła w "Fakcie" Ewa.

5. Katarzyna Dowbor

Katarzyna DowborKatarzyna Dowbor screen Facebook/Katarzyna.Dowbor.FanPage

Choć dziennikarka przyznała, że czuje się świetnie i ma w sobie wiele energii i chęci do życia, postanowiła spisać testament, aby nie poróżnić swoich najbliższych. "Wszystkie sprawy doczesne warto mieć poukładane w każdym momencie życia. Na Zachodzie spisanie testamentu to już jest standard, nikogo to nie dziwi. Jeżeli jest więcej niż jeden spadkobierca, warto jasno wyrazić swoją wolę w kwestiach finansowych. Sprawy majątkowe są powodem kłótni, wielkich konfliktów i podziałów wśród tych, co zostali. Mam fajną, kochającą się rodzinę i nie chcę, żeby z powodu jakichś moich zaniedbań kiedyś to się zmieniło” - powiedziała Katarzyna na łamach tygodnika "Świat i ludzie".

6. Karel Gott

Gdy w 2015 r. u słynnego czeskiego piosenkarza Karla Gotta zdiagnozowano nowotwór węzłów chłonnych artysta obwieścił, że spisał testament. Wokalista zmarł 1 października 2019 r. w wieku 80 lat. Przed śmiercią zadbał o wszystko, pożegnał się ze wszystkimi bliskimi i nagrał ostatnią piosenkę ze swoją 13 letnią córką Charlottą pt. "Srdce nehasnou".

 

7. Edyta Górniak

Edyta GórniakEdyta Górniak KAPIF.pl

Piosenkarka w programie "W roli głównej" prowadzonym przez Magdalenę Mołek przyznała, że często przez swoją chorobę i ból fizyczny jaki jej doskwiera myśli o śmierci. Edyta spisała testament i przeprowadziła poważną rozmowę ze swoim 14-letnim synem Allanem. Artystka wyjaśniła synowi jak ma postępować w razie jej śmierci i w jaki sposób może uzyskać dostęp do pieniędzy ze spadku.

DLACZEGO I JAK SPISAĆ TESTAMENT?

Bezpłatną broszurę informacyjną możecie pobrać Państwo: TUTAJ.

SŁUCHAJ RADIA POGODA