Przewrotna historia Elli Fitzgerald

Klaudia Oświecińska
21.11.2019 12:28
A A A
EllaFitzgerald

EllaFitzgerald (www.facebook.com/EllaFitzgerald/photos)

Dziś mija 85 lat od debiutu Elli Fitzgerald na scenie. Radio Pogoda przygotowało dla Państwa krótką, zabawną historię o niełatwych początkach "pierwszej damy piosenki".

Ella miała trudne dzieciństwo, pochodziła z biednej rodziny czarnoskórych amerykanów. Od 16 roku życia częściowo żyła z grania na ulicach dzielnicy Harlem w Nowym Yorku.

21 listopada 1934 roku zadebiutowała w Apollo Theater, wówczas najsłynniejszym obiekcie koncertowym na „czarnym Broadwayu”. 17 letniej Elli bardzo zależało na wzięciu udziału w konkursie dla młodych talentów, dlatego pożyczyła sukienkę od koleżanki. Sukienka jednak była na nią zdecydowanie za szeroka! Na dodatek do swojej niedobranej kreacji miała męskie buty.

Początkowo na konkursie miała zatańczyć, lecz w trakcie oczekiwania na swoją kolej Ella zobaczyła występ duetu Edwards Sisters, postanowiła, więc wycofać się z tańca, ze względu na za wysoki poziom konkurencji. Wychodząc na scenę zaśpiewała! Wykonała dwa utwory swojej ulubionej piosenkarki Connee Boswell i wzbudziła zachwyt jurorów, którzy zdecydowali, że to ona jest zwycięzca konkursu. Nagrodą było prawo do płatnych występów w kolejnym tygodniu. Ella jednak nigdy nie otrzymała tej nagrody, ponieważ właściciel klubu uznał, że dziewczyna wygląda za nędznie i jest zaniedbana, przez co nie pasuje do wizerunku miejsca.

Okazało się jednak, że piosenkarce w trakcie występu przysłuchiwał się kompozytor i pianista Tiny Bradshaw, który zaproponował jej współpracę. W ten sposób rozpoczęła się jej kariera, po latach uznana została za jedna z najwybitniejszych jazzowych śpiewaczek w historii i okrzyknięto ją mianem "pierwszej damy piosenki".

 

SŁUCHAJ RADIA POGODA