"Każdemu wolno kochać..." Mieczysława Wojnickiego

Justyna Łęgowik
13.01.2020 06:00
A A A
Mieczysław Wojnicki

Mieczysław Wojnicki (YouTube)

Dziś mija 13 rocznica śmierci piosenkarza i wybitnego aktora operetkowego. A czy Państwo pamiętają jak Mieczysław Wojnicki utorował sobie drogę do serc polskiej publiczności?

Mieczysław Wojnicki lata swojej młodości spędził w Wilnie. To właśnie tam w 1944 roku zadebiutował po raz pierwszy na scenie w Królu włóczęgów Frimala w Teatrze Polskim w Wilnie.

Po wojnie wrócił do Polski  i znalazł się w Poznaniu, aby zagrać rolę Camille'a de Rosillion w Wesołej Wdówce Franza Lehara. Na przygotowanie miał zaledwie osiem dni! Pracował bardzo wytrwale co wkrótce miało mu przynieść aprobatę dyrekcji oraz publiczności.

W 1949 roku występował w Teatrze Osa w Łodzi, a krótko po tym otrzymał zaproszenie od Juliana Tuwima, Jerzego Macierakowskiego i Mariana Mellera do Teatru Nowego w Warszawie.

Na początku lat 50. wystąpił w filmie "Młodość Chopina" jako porucznik, oraz w "Mieście Nieujarzmionym" jako niemiecki żołnierz.

Mieczysław Wojnicki ma również na swoim koncie sporo przebojów których teksty śpiewała cała Polska. Wśród nich znajdziemy: "Zakochani są wśród nas", "W maleńkiej kawiarence", "Kaczuszki" oraz "Jabłuszko pełne snu".

Mieczysław WojnickiMieczysław Wojnicki Okładka Płyty Zakochni są wśród nas

W październiku 1999 roku świętował swoje 55. lecie pracy artystycznej oraz 80. lecie urodzin. Z tej okazji podczas uroczystości wręczono mu Złotą Płytę.

W swojej długiej karierze przemierzył prawie cały świat. Występował w praktycznie wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Mieczysław Wojnicki był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą miłością była ceniona śpiewaczka Krystyna Kostalówna. Druga żona - Anna, sporo od niego młodsza była jego wielbicielką.

 

SŁUCHAJ RADIA POGODA