Rocznica urodzin Marty Mirskiej

Joanna Ciółkowska
12.02.2020 06:33
A A A
Marta Mirska

Marta Mirska (YouTube)

102 lata temu urodziła się Marta Mirska - jedna z wielkich gwiazd lat 40. i 50. Śpiewała altem. Jedne z jej najpiękniejszych melodii to "Rozstanie z morzem", "Pierwszy siwy włos" i "Wesoły pociąg".

Urodziła się w 1918 roku w Warszawie. Karierę rozpoczęła tuż przed wybuchem II Wojny Światowej w Teatrze Rewiowym Ali-baba. Podczas wojny występowała między innymi w Wilnie razem z Ludwikiem Sempolińskim.

 

Jest pierwszą wykonawczynią piosenki "Pierwszy siwy włos". Ponoć artystka nie chciała śpiewać tego utworu, bo uznała, że jest on przeznaczony dla starszej wokalistki. Gdy jednak po raz pierwszy wykonywała na scenie "Pierwszy siwy włos", przekonała się, że właśnie narodził się przebój. Widowni tak spodobał się utwór, że Mirska bisowała aż czternaście razy!

 

Później swoją wersję utworu nagrał też Mieczysław Fogg. Jego wykonanie stało się jeszcze większym przebojem niż oryginał. Legenda głosi, że podczas kolacji w pewnej restauracji Marta Mirska rzuciła się na Fogga ze słowami "ukradłeś mi piosenkę!" zrywając przy tym obrusy ze stołów i tłukąc zastawę.

 

Po wojnie nagrywała piosenki w poznańskiej Wytwórni MEWA, najczęściej z akompaniamentem orkiestry Braci Łopatowskich. W latach 50. Marta Mirska nagrywała płyty dla Polskich Nagrań. Niestety jej kariera zakończyła się przedwcześnie. Artystka przestała występować z powodu choroby serca.

 

SŁUCHAJ RADIA POGODA