Dziś urodziny obchodzi Ewa Bem!

Joanna Ciółkowska
23.02.2020 07:00
A A A
Ewa Bem zaśpiewa w piątek w Teatrze Dramatycznym piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów

Ewa Bem zaśpiewa w piątek w Teatrze Dramatycznym piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, Ewa Bem, urodziła się 23 lutego 1951 roku. "Pierwsza dama polskiego jazzu" obchodzi dziś 69. urodziny! Z tej okazji prezentujemy Państwu jedne z najpiękniejszych melodii artystki oraz kilka faktów z jej życia.

Kariera Ewy Bem rozpoczęła się 1969 roku w Klubie Stodoła, gdzie występowała z Grupą Bluesową Stodoła. W 1970 roku została wyróżniona w kategorii "wokaliści" na festiwalu Jazz nad Odrą. Później będąc członkinią zespołu Bemibek (w którego skład wchodzili Aleksander Bem i Andrzej Ibek) zdobyła nagrodę dziennikarzy na Festiwalu w Opolu w 1972 roku. Z tym samym zespołem wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie.

 
Bo żeby się dobrze bawić, trzeba swoją duszę rozkołysać.
 

W 1979 roku Ewa Bem otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2001 roku otrzymała Fryderyka w kategorii "wokalistka roku" oraz Fryderyka w kategorii "album roku" za płytę Mówię tak, myślę nie.

 

Koncertowała nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, między innymi w Indiach, w Szwecji, w Kenii, na Kubie, w Czechosłowacji oraz w USA. Wystąpiła w Teatrze Narodowym w Warszawie w inscenizacji "Dekameron" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.

 

Nie bez powodu artystka nazywana jest Pierwszą damą polskiego jazzu. Zdobyła wiele wyróżnień na festiwalach w Polsce i na świecie. Jej album "Be a Man" (1981) ukazał się w prestiżowej serii "Polish Jazz". Współpracowała z niejednym utalentowanym artystą, między innymi z pianistą - Andrzejem Jagodzińskim.

 

Redakcja Radia Pogoda życzy Pani Ewie wszystkiego najlepszego!

SŁUCHAJ RADIA POGODA