Rocznica śmierci Chucka Berry'ego

Redakcja
18.03.2020 18:32
A A A
Program TV: 'Chuck Berry - Ojciec Rock'n'Rolla'

Program TV: 'Chuck Berry - Ojciec Rock'n'Rolla' (Fot. BE&W)

Chuck Berry to jeden z najbardziej wpływowych artystów rock and rolla, zwany też jego ojcem. W 2004 r. zajął 5 miejsce w rankingu 50 najlepszych artystów wszech czasów według magazynu Rolling Stone.

Na całym świecie uważa się, że bogiem rock and rolla jest Elvis Presley. Inni są przekonani, że twórcą wybuchowego, ale melodycznego gatunku był Little Richard. Jednak tytuł ojca rock and rolla przyznany został Chuckowi Berry'emu, ponieważ jako pierwszy połączył motywy country i bluesa.

Chuck BerryChuck Berry James A. Finley (AP Photo/James A. Finley)

Chuck Berry tworzył hity, które śpiewała cała Ameryka. Jego wielkie przeboje to m.in. „Brown Eyed Handsome Man”, „Rock and Roll Music”, „Sweet Little Sixteen”, „Johnny B. Goode”.

Jeden z pierwszych hitów Berry'ego - „Roll Over Beethoven” - na początku swojej kariery wykonywali Beatlesi.

 

Artysta jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych wykonawców rock and rolla.

Z pewnością każdy fan filmu „Pulp Fiction", pamięta scenę w której Uma Thurman i John Travolta tańczą twista w restauracji „Jack Rabbit Slims". To właśnie utwór Chucka Berry'ego„You're Never Can Tell” stał się elementem tej kultowej sceny.

 

 W 90. urodziny artysta zapowiedział swoim fanom, że przygotowuje się do wydania nowego albumu „Chuck”. Niestety nieoczekiwanie dla wszystkich, 18 marca 2017 r. wielki muzyk zmarł późnym wieczorem w swoim domu w Missouri.

Chuck BerryChuck Berry Fot. Archiwum

The Beatles, Rolling Stones, The Yardbirds, The Animals i wielu innych uważali tego mistrza melodii za swojego mentora, a John Lennon powiedział kiedyś: „Jeśli spróbować znaleźć inną nazwę dla rock and rolla, niech to będzie Chuck Berry”. 

SŁUCHAJ RADIA POGODA