Przełomowy moment w karierze Czerwonych Gitar

Snizhana Huralska
07.05.2020 16:33
A A A
Czerwone Gitary

Czerwone Gitary (last.fm)

Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów muzycznych został założony w Gdańsku w 1965 roku. W pierwszym składzie zagrali Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossel, Jerzy Skrzypczyk, Bernard Dornowski i Henryk Zomerski. 7 maja 1965 roku zespół nagrał swoje pierwsze nagranie radiowe!

Historia nazwy zespołu nie kryje w sobie żadnej tajemnicy. Członkowie postanowili nazwać swoją grupę „Czerwone gitary”, ponieważ grali muzykę na instrumentach tego koloru.

Fot.: Zespół Czerwone GitaryFot.: Zespół Czerwone Gitary fot.: STEFAN KRASZEWSKI

Na początku swojej kariery zespół koncertował w Sopockim klubie „Non-Stop”, a wkrótce po debiucie nagrali swój pierwszy singiel „Bo ty się boisz myszy”

 

Przełomowym momentem w karierze zespołu było nagranie kilku utworów dla Polskiego Radia. Później udali się na jesienną trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”, która okazała się być bardzo udana.

Zespół Czerwone GitaryZespół Czerwone Gitary fot. Jerzy Płoński

 Grupa nagrała swój pierwszy album „To właśnie my” pod koniec 1966 roku w ciągu zaledwie dwóch dni. Płyta odniosła sukces i została sprzedana w nakładzie 160 tys. egzemplarzy. Tak rozpoczął się okres największej popularności zespołu.

 

W drugiej połowie lat 60. zespół był uważany za prawdziwy symbol rocka i był uznawany za polski odpowiednik samych Beatlesów. Grupa występowała też poza granicami kraju. Harmonogram tras koncertowych obejmował terytorium ZSRR, Czechosłowacji, Niemiec, Węgier, a nawet USA.

 

SŁUCHAJ RADIA POGODA