Al Bano - życiorys włoskiej gwiazdy

Redakcja
20.05.2020 12:21
A A A
Gwiazda muzyki włoskiej Al Bano podczas koncertu.

Gwiazda muzyki włoskiej Al Bano podczas koncertu. (Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta)

Al Bano, włoski piosenkarz znany szerszej publiczności z duetu z Rominą Power. Niezapomniani i romantyczni artyści są wykonawcami takich hitów "Felicita", "CI Sara" czy "Sempre Sempre". Dziś Al Bano obchodzi swoje 77. urodziny!

Włoski piosenkarz pop Albano Carrisi urodził się 20 maja 1943 r. , w mieście Cellino San Marco. Zamiłowanie do muzyki zaczerpnął od swojego ojca, który podczas pracy śpiewał tradycyjne włoskie piosenki oraz grał na gitarze.

Swoją pierwszą kompozycję Albano napisał mając 12 lat, a w wieku 16 lat ze względu na pogarszającą się sytuację finansową rodziny postanowił wyemigrować do Mediolanu. To wtedy zmienił swój pseudonim na Al Bano. W 1965 roku nagrał swój debiutancki singiel "La strada"

 

W wystąpił 1966 roku podczas Festiwalu delle Rose, a następnie w 1968 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie piosenek Disco per l’Estate. 

 

W lipcu 1970 Al Bano ożenił się z artystką Rominą Power. W tym samym roku zadebiutowali razem nagrywając album “Storia di Due Innamorati”. Płyta zamieniła ich we włoskich faworytów piosenki popularnej i rozpoczęła karierę duetu. Al Bano i Romina Power regularnie występowali w Sanremo Festival i Eurovision Song Contest w latach 70. i 80. Przełom w ich karierze nastąpił w 1982 roku za sprawą singla „Felicità”, będącego zarazem ich największym przebojem.

 

Romina Power i Al BanoRomina Power i Al Bano East News

W 1999 roku, po kilku latach małżeńskich nieporozumień w związku ze sprawą tajemniczego zaginięcia w Stanach Zjednoczonych najstarszej córki Ylenii Carrisi (styczeń 1994), para rozwiodła się. Do dziś jednak z okazji rożnych koncertów razem występują na scenie.

 

Zachęcamy także do wzięcia udziału w plebiscycie na Państwa ulubioną włoską piosenkę, wśród których znajdują się także utwory duetu Al Bano i Romina Power

SŁUCHAJ RADIA POGODA