Legenda polskiej piosenki - Mieczysław Fogg

Snizhana Huralska
30.05.2020 13:42
A A A
Mieczysław Fogg

Mieczysław Fogg (fot. Hartwig Edward / Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Mistrz pieśni sentymentalnej, symbol pieśni dla kilku pokoleń Polaków - Mieczysław Fogg. Jego kariera trwała 60 lat: opuścił scenę dopiero w wieku 86 lat. Wokalista w nietypowy sposób wykonywał słynne tanga i pieśni miłosne. Z okazji rocznicy urodzin przypominamy Państwu jego kariere

Pierwsze nagranie studyjne piosenkarza odbyło się w lipcu 1930 r. Rok później zaczął wykonywać piosenki w radiu i zaczął występować na koncertach. Na początku swojej kariery solowej nagrywał 150 piosenek rocznie, w studio ze znanymi artystami kabaretowymi.

Chór Dana. Od lewej: Władysław Dan-Daniłowski, Mieczysław Fogg, Tadeusz Bogdanowicz, 
Tadeusz Jasłowski, Adam Wysocki. 1937 r.Chór Dana. Od lewej: Władysław Dan-Daniłowski, Mieczysław Fogg, Tadeusz Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski, Adam Wysocki. 1937 r. NAC

W 1937 roku zdobył tytuł najpopularniejszego piosenkarza w ogólnopolskim plebiscycie  Polskiego Radia, uzyskując prawie 50 tysięcy głosów, a w 1939 roku został pierwszym polskim artystą, który pojawił się w telewizji - wystąpił w londyńskim studiu telewizyjnym.

Mieczysław Fogg na statku BatoryMieczysław Fogg na statku Batory Fot. domena publiczna

Podczas II wojny światowej Mieczysław Fogg służył Armii Krajowej, występował na koncertach dla żołnierzy i cywilów. Podczas okupacji w Warszawie ukrywał żydowskich przyjaciół w swoim mieszkaniu, pomagał im w wyrabianiu fałszywych dokumentow, z którymi mogli opuścić kraj. Za jego działania Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał mu medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Po wojnie kontynuował karierę solową, a w 1958 roku ponownie wygrał konkurs polskiego radia na najpopularniejszego piosenkarza. Artysta prowadził aktywną działalność koncertową, w 1972 był najstarszym wykonawcą na świecie. Łącznie artysta zaśpiewał na 16 tysiącach koncertów w 25 krajach Europy, w jego repertuarze znajdowało się ponad 2000 utworów.

Ostatni publiczny występ Mieczysława Fogga odbył się w 1988 roku.

Jego najsłynniejsze hity to „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela” , „Jesienne Róże”, „Mały biały domek”, „I nic więcej”.

 
 
 

SŁUCHAJ RADIA POGODA