Słone i gorzkie życie Ireny Jarockiej!

Klaudia Oświecińska
03.09.2019 17:03
A A A
Irena Jarocka, październik 2010 r. (fot. archiwum prywatne)

Irena Jarocka, październik 2010 r. (fot. archiwum prywatne) (Irena Jarocka, październik 2010 r. (fot. archiwum prywatne))

Tak jak w słynnej piosence Ireny Jarockiej "Gorzko i słono" tak często też bywało w jej życiu. Mimo wielkiej kariery i bez wątpliwości olśniewającej urody Irena Jarocka nie miała w życiu łatwo.

Aktorka i piosenkarka Irena Wanda Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze koło Kcyni, dzisiejsze woj. wielkopolskie, ale już rok później przeniosła się z rodzicami do Gdańska, w którym się wychowywała. Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się w wieku 18 lat. To właśnie wtedy zaczęła uczęszczać do Studia Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku do klasy Jacka Ujazdowskiego.

Aby doszkolić swoje umiejętności wokalne wyjechała do Paryża. Tam zaczęła nagrywać swoje pierwsze single.

Irena Jarocka na scenie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1968 r.Irena Jarocka na scenie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1968 r. Mariusz Szyperko / PAP/CAF

Choć w Paryżu jej kariera rozwijała się dynamicznie i miała okazje koncertować u boku takich gwiazd jak: Charles Aznavour, Mireille Mathieu czy Michel Sardou, postanowiła wrócić do Polski. Powodem była miłość.

Po powrocie do kraju wyszła za mąż za Mariana Zacharewicza.

 

W trakcie trwania kariery otrzymała szereg nagród i odznaczeń na całym świecie, między innymi: W 1974 r. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, w 1976 r. wyróżnienie na festiwalu w Tokio za piosenkę: "Odpływają kawiarenki" czy w 1978 r. wyróżnienia na Festiwalu w Limassol na Cyprze.

 

W 1976 roku piosenkarka brała udział w wypadku samochodowym. Trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy. Jej rehabilitacja trwała długie miesiące. W tym czasie zbliżyła się do przyjaciela Michała Sobolewskiego, naukowca który codziennie odwiedzał ją w szpitalu. Z każdym kolejnym dniem oddalała się od swojego męża. Niedługo później artystka rozwiodła się z Marianem Zacharewiczem i związała z Michałem Sobolewskim.

Irena Jarocka i Michał Sobolewski, Lubbock, grudzień 2008 r. (fot. Monika Sobolewska)Irena Jarocka i Michał Sobolewski, Lubbock, grudzień 2008 r. (fot. Monika Sobolewska) Irena Jarocka i Michał Sobolewski, Lubbock, grudzień 2008 r. (fot. Monika Sobolewska)

Jej priorytetem stała się rodzina, ale gdy zaszła w ciąże okazało się że jest ona zagrożona. Pomimo kłopotów które ją napotkały, w 1982 roku urodziła zdrową córkę.

Tak, tamten okres w życiu wokalistki, wspomina jej mąż, Michał Sobolewski:

W czasie kiedy już mieliśmy dom, dziecko, Irena najpiękniej wyglądała w życiu... Była w pełni usatysfakcjonowaną kobietą

Cały wywiad z Michałem Sobolewskim w Radiu Pogoda dostępny jest tutaj:

W 2010 roku Irena Jarocka pokazała światu swoja ostatnią piosenkę "Break Free", zaśpiewaną wraz z amerykańskim artystą Michaelem Boltonem.

 

W 2012 roku wydany został ostatni album Ireny Jarockiej. Płyta nagrana w języku francuskim zawiera 10 premierowych utworów.

W tym samym roku wokalistka zmarła w szpitalu w Warszawie z powodu złośliwego nowotworu – glejaka mózgu. Miała 65 lat.

W roku 2019, po trwającym dwa miesiące głosowaniu słuchaczy Radia Pogoda, Irena Jarocka została zwyciężczynią plebiscytu "Wakacje z polską piosenką" z utworem "Motylem jestem":

 

SŁUCHAJ RADIA POGODA