Wspomnienie Anny German

Redakcja
25.08.2020 10:15
A A A
Anna German

Anna German (fot. East News)

Anna German odeszła w wieku 46 lat - 25 sierpnia 1982 roku. Została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko - Reformowanym w Warszawie. Pomimo, że artystki nie ma już wśród nas, to jej piosenki będą nam towarzyszyć przez kolejne lata.

Anna German przyszła na świat 14 lutego 1936 roku w Urgenczu w Uzbeckiej SRR (ZSRR). Artystka miała pochodzenie niemiecko (z ojca)-holendersko (z matki)-rosyjskie. Do Polski przeprowadziła się w 1946 roku.

Anna GermanAnna German JACEK BARCZ / Jacek BARCZ/East News

Jej pierwszy występ odbył się w 1960 roku we wrocławskim teatrze Kalambur. Trzy lata później wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór "Tak mi z tym źle".

W 1964 roku podczas Festiwalu w Opolu, zaśpiewała piosenkę "Tańczące Eurydyki" zdobywając tym samym serca publiczności i jury.

 

27.08.1967 roku doszło do strasznego wypadku, który przerwał karierę Anny German na trzy lata. Podczas drogi powrotnej z koncertu na autostradzie Słońca (koło Bolonii), Włoch który prowadził samochód z piosenkarką, zasnął za kierownicą. Rozpędzony samochód z impetem uderzył w kamienny mur, a Anna German wyleciała z samochodu przelatując kilka metrów nad ziemią. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Obudziła się z urazem kręgosłupa przez który nie wiadomo było, czy jeszcze kiedykolwiek będzie mogła chodzić i śpiewać.

W czasie trwania rehabilitacji, piosenkarka napisała książkę pt.: "Wróć do Sorrento?".

Anna German przeżywała bardzo bolesną rekonwalescencję. Dodatkowo w połowie lat siedemdziesiątych piosenkarka dowiedziała się, że choruje na nowotwór - mięsaka kości. Mimo tego, że była już bardzo słaba wciąż koncertowała. Po raz ostatni zaśpiewała w Melbourne w Australii 5 października 1979 roku.

Będąc w zaawansowanym stadium choroby Anna German zaczęła pisać psalmy, oraz pieśni oddające cześć i chwałę Bogu.

SŁUCHAJ RADIA POGODA