Urodziny Zdzisławy Sośnickiej

Maria Anna Wierzbicka
29.08.2020 12:13
A A A
Zdzisława Sośnicka podczas festiwalu w Opolu, 27 czerwca 1998

Zdzisława Sośnicka podczas festiwalu w Opolu, 27 czerwca 1998 (Fot. Waldemar Kompała / Agencja Gazeta)

Dziś przedstawimy Państwu życiorys niezwykłej divy estrady lat 70' i 80', która obchodzi właśnie swoje 75. urodziny. Jej niepowtarzalny głos niósł się przez "Aleję Gwiazd", przypominając każdemu słuchaczowi, że "Kochać znaczy żyć". A choć niektórzy myślą, że jej karierę dawno już spotkało "Pożegnanie z bajką", to nasza jubilatka dalej czaruje swoim talentem kolejne pokolenia.

Zdzisława Sośnicka urodziła się 29 sierpnia 1945 w Kaliszu. Dała o sobie usłyszeć już w 1963 roku. W momencie debiutu na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze miała osiemnaście lat i szturmem rozpoczęła zdobywanie serc miłośników muzyki. Jej głos liczy sobie ponad 2,5 oktawy i od samego początku oczarował polską widownię. Nie ma co się dziwić, dzięki edukacji artystycznej muzyka towarzyszyła jej już od wczesnych lat życia. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Profesjonalne przygotowanie głosu okazało się strzałem w dziesiątkę, bo już w 1968 roku rozwinęła skrzydła kariery solowej. Warto wskazać, że z pierwszymi krokami na polskiej estradzie muzycznej otrzymała nagrodę „Nowe głosy” podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam” na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Pierwsze triumfy przełożyły się na konkretne liczby: pierwsza płyta piosenkarki nosząca tytuł „Zdzisława Sośnicka” sprzedała się w imponującej liczbie 750 tys.egzemplarzy!

Zdzisława SośnickaZdzisława Sośnicka MAREK KAREWICZ / EAST NEWS

Oprócz kariery w kraju czekały ją również występy zagraniczne. Jej sława oraz, jak sama przyznaje, natura wędrowca poprowadziły ją do Austrii, Bułgarii, a także za ocean, do Japonii i Wenezueli. Uwagę przyciąga fakt, że z każdego z wyżej wymienionych powyżej wyjazdów przywoziła trofeum-nagrody za pierwsze i drugie miejsca oraz za wyróżnienie.

W latach 80’ Sośnicka dała poznać się z aktorskiej strony. Wystąpiła jako Smutna Księżniczka w filmowej adaptacji książki Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”, gdzie wykonała jedną ze swoich najbardziej znanych piosenek, czyli „Pożegnanie z bajką”.

 

Jednak nie można jednym z największych przebojów tej artystki, czyli o „Alei Gwiazd”. Ten ponadczasowy hit jest bez wątpienia jednym z ważniejszych dzieł, które do dziś urzeka, czaruje brzmieniami i uwodzi charyzmatycznym wokalem.

 

W roku 1998 wydana została płyta pt. „Magia Serc”. Po tym albumie długo czekano na następne kroki w karierze Sośnickiej. Jej wielki powrót nastąpił dopiero w 2017 r., gdy po namowie Zbigniewa Wodeckiego artystka dołączyła do jego jubileuszowej trasy, gdzie razem wykonywali utwór pt. “Z Tobą chcę oglądać świat”.

 

Zdzisława SośnickaZdzisława Sośnicka Jacek Poremba / materiały prasowee

Dziś piosenkarka mieszka w Konstancinie-Jeziornej wraz z mężem, którego poznała będąc jeszcze pierwszoroczną studentką Akademii Muzycznej. Jak sama przyznaje, była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Pani Zdzisławo w imieniu redakcji oraz słuchaczy Radia Pogoda przesyłamy najserdeczniejsze życzenia!

SŁUCHAJ RADIA POGODA