Helena Majdaniec - polska królowa twista

Redakcja
05.10.2020 15:40
A A A
Helena Majdaniec

Helena Majdaniec (Fot. Archiwum rodzinne)

Jej piosenki "Jutro będzie dobry dzień", "Rudy rydz" czy "Zakochani są wśród nas" nuciła cała Polska. Pod koniec lat 60. przeprowadziła się do Francji. Dziś artystka obchodziłaby swoje 79. urodziny.

Helena Majdaniec debiutowała w 1962 r. w Szczecinie w klubie studenckim "Pinokio". W tym samym roku wystąpiła na II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, a rok później - w Opolu.

Piosenkarka występowała w zespołach Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Razem z zespołem Niebiesko-Czarni występowali również w Paryżu. 

Paryska Olympia, rok 1963. Czesław Wydrzycki z zespołem Niebiesko-Czarni. Pierwsza z prawej Helena Majdaniec, drugi z prawej Wydrzycki, nad nim (z uniesioną ręką) Krzysztof KlenczonParyska Olympia, rok 1963. Czesław Wydrzycki z zespołem Niebiesko-Czarni. Pierwsza z prawej Helena Majdaniec, drugi z prawej Wydrzycki, nad nim (z uniesioną ręką) Krzysztof Klenczon Fot. Władysław Sławny / Forum

Najpiękniejsze oczy Lazurowego Wybrzeża

Po tamtych występach o Helenie Majdaniec rozpisywała się francuska prasa, zachwycając się urodą piosenkarki. Była o krok od wielkiej kariery, ale wszystko popsuło zdjęcie w jednej z gazet, na którym miała na sobie jedynie ręcznik... Podpis głosił, że Majdaniec przyjechała do Francji, bo w Polsce przymiera głodem. Władze PRL-u zareagowały natychmiastowo - piosenkarce zabrano paszport i utrudniono koncertowanie.

 

Gdy artystka ponownie wróciła do Francji występowała dorywczo w klubach w Paryżu. O wielkim sukcesie nie było już mowy. Dopiero w latach 90. zaczęła przyjeżdżać do rodzinnego Szczecina.

 

Artystka zmarła nagle 18 stycznia 2002 roku w swoim domu w Szczecinie.

SŁUCHAJ RADIA POGODA