"Szczęśliwa trzynastka" - niezapomniane przeboje Jerzego Petersburskiego w Teatrze Komedia

Redakcja
02.10.2019 11:15
A A A
TSKŻ logo

TSKŻ logo (Redakcja)

7 października Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce organizuje w Teatrze Komedia koncert "Szczęśliwa trzynastka". Wydarzenie poświęcone będzie twórczości znakomitego muzyka i kompozytora Jerzego Petersburskiego.

Koncert „Szczęśliwa trzynastka” przypomni kilkanaście szlagierów przy których bawiło się, kochało i przywoływało wspomnienia wiele pokoleń. Tak jest do dziś, ponieważ prezentowana muzyka jest ponadczasowa. Twórcą takich utworów jak: „Niebieska chusteczka”, „To ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga” był Jerzy Petersburski – kompozytor, dyrygent i pianista.

Przed II Wojną Światową współpracował z wieloma kabaretami m.in: Morskie Oko, Qui Pro Quo czy Czarny Kot. Komponował dla takich gwiazd jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński czy Tola Mankiewiczówna. Był także twórcą muzyki do wielu znanych filmów m.in. do "Co mój mąż robi w nocy", "Szczęśliwej trzynastki", "Królowej przedmieścia". W czasie Wojny jego orkiestra została przyłączona do 2.Korpusu Polskiego gen. Andersa. Po demobilizacji wyemigrował do Ameryki Południowej. Do Polski wrócił w 1968 roku. Jerzy Petersburski zmarł 40 lat temu – 7 października 1979 roku.

Szczęśliwa trzynastka afiszSzczęśliwa trzynastka afisz Redakcja

Podczas koncertu przypomniane zostaną odświeżone stylistycznie utwory rodowitego warszawiaka. Największe przeboje Jerzego Petersburskiego wykona zespół PETERSBURSKI JUNIOR BAND pod kierownictwem Jerzego Petersburskiego Jr. (syna kompozytora) w składzie:

Magdalena Warzecha i Piotr Zubek – wokal
Jerzy Petersburski Jr. – fortepian
Jarosław Buczkowski – akordeon
Marek Konarski – saksofon,klarnet
Damian Kostka – kontrabas
Marcin David Król – skrzypce
Piotr Malicki – gitara
Robert Murakowski – trąbka, flugelhorn
Adam Zagórski – perkusja

Jerzy Petersburski Jr.

Pianista, kompozytor i satyryk. Autor i prowadzący programy telewizyjne.
Pierwszym nauczycielem gry na fortepianie był jego Tata. W wieku czterech lat komponował pierwsze miniatury muzyczne. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Będąc na studiach, rozpoczął już współpracę z agencjami reklamowymi, dla których zaczął pisać muzykę do reklam TV oraz pracę w telewizji. Prowadził m.in. w teleturniej „Nowożeńcy”, program rozrywkowy „Macie co chcecie”, który współprowadził wraz z Janem Kobuszewskim, pisał również monologi satyryczne dla siebie do programu „HBO na stojaka”. Od 2014 jest autorem i prowadzącym familijny program muzyczno - edukacyjny „Petersburski Music Show” oraz program promujący Warszawę od muzyki począwszy – „Dwie Stolice”.

Jako pianista i kompozytor pisze piosenki, również dla dzieci, ma na swoim koncie m.in. muzykę do filmu „Show”, do produkcji francuskiej „Znak Miłości”, do produkcji BBC „Szpiedzy w Warszawie”, również do filmów dokumentalnych telewizji ARTE.
Koncertuje na fortepianie z Orkiestrą Adria.

Jerzy Petersburski Jr.Jerzy Petersburski Jr. Redakcja

Magdalena Warzecha:

Od roku 1997 jest aktorką Teatru Narodowego. Występuje w spektaklach wystawianych przez Teatr Polonia w Warszawie oraz Teatr Provisorium w Lublinie. W swej karierze artystycznej współpracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi m.in. Izabellą Cywińską, Agnieszką Glińską, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Jerzym Hoffmanem, Januszem Morgensternem, Janem Englertem, Kazimierzem Kutzem czy Ejmuntasem Nekrosiusem.

Jest prezesem „Stowarzyszenia Słowodaje Teatr”, z którym realizuje muzyczno – teatralne projekty autorskie takie jak „Zielone wianki”, „Ukrainność”, „Trochę powagi kochani” czy „Halo? Kabaret? W 2015 roku otrzymała odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Magdalena WarzechaMagdalena Warzecha Bartek Warzecha / photo by Bartek Warzecha / www.b

Piotr Zubek:

Laureat licznych konkursów wokalnych, m. in. Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Koszalinie, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Estradowej we Wrocławiu i I miejsca na Festiwalu piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku; w 2016 roku dwukrotny laureat nagrody ZASP za najlepszą interpretację utworów Jonasza Kofty i Jeremiego Przybory. Uczestnik muzycznych programów telewizyjnych, m. in. finalista 11. edycji „Must be the music – tylko muzyka” w 2016 r.

Młody wokalista w szeroko pojętej stylistyce jazzowej, od piosenki literackiej po swing.
W swoich występach łączy inteligentną polską piosenkę ze standardami muzyki światowej. Wyróżnia go świetny feeling, barwa głosu, interpretacja i swoboda sceniczna.

Piotr ZubekPiotr Zubek Redakcja

Koncert "Szczęśliwa trzynastka" to nie tylko wspaniała i ponadczasowa muzyka, lecz także opowieści i anegdoty o Jerzym Petersburskim. Uzupełnieniem koncertu będzie prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych pochodzących z rodzinnego archiwum Jerzego Petersburskiego Jr.

7 października godz. 19:00, Teatr Komedia ul. Słowackiego 19 a, Warszawa

Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w Klubokawiarni Babel (Warszawa, ul. Próżna 5)

SŁUCHAJ RADIA POGODA