Koncerty upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Koncerty upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej

Koncerty upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej

W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej (13-25 sierpnia 1920), zwyczajowo zwanej również Cudem nad Wisłą, starcia będącego najważniejszą batalią wojny polsko-bolszewickiej. W nadchodzący weekend zapraszamy na aż trzy koncerty upamiętniające Bitwę.

,
W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej (13-25 sierpnia 1920), zwyczajowo zwanej również Cudem nad Wisłą, starcia będącego najważniejszą batalią wojny polsko-bolszewickiej. W nadchodzący weekend zapraszamy na aż trzy koncerty upamiętniające Bitwę.

W sobotę, 15 sierpnia, o g. 15.30 na scenie przed hotelem Bristol i balkonie Kiepurowskim, wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To zespół dobrze znany Warszawiakom, rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Inspirują ich m.in., piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.

Kolejne wydarzenie na balkonie hotelu Bristol to wyjątkowy koncert o g.19.30: „Lata 20-te, lata 30-te. Szlagiery przedwojennej Warszawy” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa mistrzów słowa: Mariana Hemara, Ludwika Starskiego, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta w klasycznych kompozycjach Jerzego Peterburskiego i Henryka Warsa m.in. „Już nie zapomnisz mnie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Sexappeal” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Z historycznego balkonu warszawskiego hotelu Bristol zaśpiewają dla Państwa: Artur Gadowski, Maciej Miecznikowski, Aleksandra Borkiewicz, Lala Czaplicka oraz męski zespół wokalny Affabre Concinui.

Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Tango Attack w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitary, oraz gościnnie: Jan Hutek – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja, Mariusz Jeka – klarnet, Izabela Buchowska – wiolonczela, Anna Konrad – skrzypce. Na parkiecie zatańczą: Anna Głogowska, Tomasz Barański i Marcin Olszewski.

Natomiast wszystkich tych, którzy nie mogą zjawić się pod hotelem Bristol, o g. 20.00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprosi na zarejestrowany wcześniej koncert (potańcówkę) „Sentymentalny fajf”, zachęcający widzów do świętowania Jubileuszu 100 – lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach.

Tym projektem Orkiestra nawiązuje do atmosfery międzywojennej Warszawy i kameralnych spotkań w niewielkim gronie, zwanych wtedy z angielska „fajfami”.

W niedzielę, 16 sierpnia o. g. 12.00 czeka nas również wyjątkowy koncert w ramach Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich (w tym roku – w internecie)

Organizatorzy, chcąc upamiętnić rocznicę Bitwy Warszawskiej, przygotowali niezwykłe wydarzenie – tradycyjnemu, niedzielnemu koncertowi chopinowskiemu (wykonywanemu przez Adama Goździewskiego) będzie towarzyszył występ sopranistki Olgi Pasiecznik. Solistka wykona wybór „Pieśni” Fryderyka Chopina. Kompozytor wszystkie pieśni napisał jeszcze w Polsce, przed wyjazdem z ojczyzny i w warstwie muzycznej nawiązują właśnie do polskiej muzyki ludowej. Tematyka i charakter utworów, po które sięgał Chopin, jest wyrazem jego patriotyzmu – dotyka dramatycznej sytuacji Polski i Polaków po powstaniu listopadowym, na emigracji. Tegoroczne obchody stulecia Bitwy Warszawskiej przygotowano w ramach Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w skład którego weszło ponad 20 samorządów.

Organizatorem koncertów jest Stołeczna Estrada, samorządowa instytucja kultury – od 65 lat w rytmie miasta.

Koncert Chopinowski dostępny bezpłatnie na:

Wysłuchać będzie go można również w głównych punktach Łazienek Królewskich.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Miasto Stołeczne Warszawa

Honorowy Partner:

Autor:

Tagi

Zobacz więcej >