Gość Radia Pogoda: Marcin Wilk, autor biografii "Kwiatkowska. Żarty się skończyły"

Magdalena Fałek
14.03.2019 17:47
A A A
Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska (Fot. Zygmunt Januszewski / TVP / East News)

Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia
i telewizji. Imponowała talentem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. O Irenie Kwiatkowskiej opowiedział w Radiu Pogoda Marcin Wilk, autor biografii "Kwiatkowska. Żarty się skończyły".

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do niepublikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej - z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią aktorki - Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki. Choć autor nigdy nie spotkał się osobiście z bohaterką swojej książki, poznał ją dzięki pamiętnikom i wspomnieniom.

Irena Kwiatkowska przez 65 lat współpracowała z Polskim Radiem, zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Występowała w Kabarecie Dudek
oraz Kabarecie Starszych Panów, nagrała wiele audycji radiowych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci.

Niezapomniane kreacje stworzyła m. in. w "Wojnie domowej", "Czterdziestolatku", "Zmiennikach" czy "Rozmowach kontrolowanych".

Do klasyki weszły jej słowa z filmu "Czterdziestolatek". Wypowiedzi swojej bohaterki redagowała wedle uznania, rozbawiając przy tym widzów do łez:

Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję

Fot. Pat

Irena Kwiatkowska potrafiła poprawiać samego Wojciecha Młynarskiego, a on jedynie jej na to pozwalał.

Dbała o język i kulturę wypowiedzi jednocześnie bawiąc się słowem. To czym się zajmowała, musiało być na najwyższym poziomie.

"Pani ma takie warunki zewnętrzne, że będzie musiała Pani dużo pracować "- to usłyszała od Aleksandra Zelwerowicza.

Irena Kwiatkowska rzucała się wir pracy i dążyła do doskonałości. Artystyczne kreacje doprowadzała do perfekcji. Jednak nie lubiła oglądać programów ze swoim udziałem. Jej wykonanie "Ptasiego radia" Tuwima do dzisiaj uchodzi za jedną z najwybitniejszych interpretacji wiersza w XX wieku.

Irena Kwiatkowska otrzymała 36 nagród w tym Mistrza Mowy Polskiej i Super Wiktora.

Książka Marcina Wilka 'Kwiatkowska. Żarty się skończyły'Książka Marcina Wilka 'Kwiatkowska. Żarty się skończyły' Wydawnictwo Znak

Całego wywiadu Anny Stachowskiej z Marcinem Wilkiem o intymnym portrecie "kobiety pracującej" posłuchacie tutaj:

SŁUCHAJ RADIA POGODA