Gość Radia Pogoda: Marcin Wilk, autor biografii "Kwiatkowska. Żarty się skończyły" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Gość Radia Pogoda: Marcin Wilk, autor biografii „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”

Gość Radia Pogoda: Marcin Wilk, autor biografii „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”

Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała talentem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. O Irenie Kwiatkowskiej opowiedział w Radiu Pogoda Marcin Wilk, autor biografii „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”.

,
Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia
i telewizji. Imponowała talentem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. O Irenie Kwiatkowskiej opowiedział w Radiu Pogoda Marcin Wilk, autor biografii „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”.

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do niepublikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej – z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią aktorki – Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki. Choć autor nigdy nie spotkał się osobiście z bohaterką swojej książki, poznał ją dzięki pamiętnikom i wspomnieniom.

Irena Kwiatkowska przez 65 lat współpracowała z Polskim Radiem, zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Występowała w Kabarecie Dudek
oraz Kabarecie Starszych Panów, nagrała wiele audycji radiowych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci.

Niezapomniane kreacje stworzyła m. in. w „Wojnie domowej”, „Czterdziestolatku”, „Zmiennikach” czy „Rozmowach kontrolowanych”.

Do klasyki weszły jej słowa z filmu „Czterdziestolatek”. Wypowiedzi swojej bohaterki redagowała wedle uznania, rozbawiając przy tym widzów do łez:

Irena Kwiatkowska potrafiła poprawiać samego Wojciecha Młynarskiego, a on jedynie jej na to pozwalał.

Dbała o język i kulturę wypowiedzi jednocześnie bawiąc się słowem. To czym się zajmowała, musiało być na najwyższym poziomie.

„Pani ma takie warunki zewnętrzne, że będzie musiała Pani dużo pracować „– to usłyszała od Aleksandra Zelwerowicza.

Irena Kwiatkowska rzucała się wir pracy i dążyła do doskonałości. Artystyczne kreacje doprowadzała do perfekcji. Jednak nie lubiła oglądać programów ze swoim udziałem. Jej wykonanie „Ptasiego radia” Tuwima do dzisiaj uchodzi za jedną z najwybitniejszych interpretacji wiersza w XX wieku.

Irena Kwiatkowska otrzymała 36 nagród w tym Mistrza Mowy Polskiej i Super Wiktora.

Całego wywiadu Anny Stachowskiej z Marcinem Wilkiem o intymnym portrecie „kobiety pracującej” posłuchacie tutaj:

Autor:

Zobacz więcej >