Gość Radia Pogoda: Irena Santor, piosenkarka

Karolina Sosnowska
17.04.2019 14:01
A A A
Irena Santor

Irena Santor (Radio Pogoda)

Mówią o niej: gwiazda polskiej estrady, królowa piosenki, a przede wszystkim artystka wielkiego formatu, ponadczasowa - Irena Santor. Śpiewała od dziecka i do dziś jest bardzo aktywna zawodowo. Na jej koncerty bilety wyprzedają się w trybie ekspresowym, a sale wypełnione są publicznością po brzegi!

Czuje, kiedy między nią, a publicznością są fluidy. Wie, gdy reakcja była pozytywna, a kiedy nie zdołała zaintrygować publiczności. Jest to dla niej znak, że musi wciąż pracować nad swoim głosem, bo jak sama przyznała - zawód piosenkarza jest okrutny, bo nie zostawia czasu, żeby powiedzieć: "umiem już wszystko". 

Moim najważniejszym osiągnięciem było to, że nigdy nie brakowało mi publiczności. Nigdy nie byłam artystką bezrobotną i do dziś towarzyszy mi uczucie, że mam dla kogo śpiewać.

W dzieciństwie chciała zostać zakonnicą, ale jej zachwycający głos spowodował, że już w młodości zadebiutowała na scenie jako solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym śpiewała przez 8 lat. Dla Ireny Santor był to cudowny czas, w którym podróżowała i zwiedzała świat. Jako samodzielna wokalistka wystąpiła na scenie w roku 1959. 

Irena Santor - bal sylwestrowy w 2000 rokuIrena Santor - bal sylwestrowy w 2000 roku GRAZYNA JAWORSKA / AGENCJA GAZETA

Irena Santor wyznaje, że chciałaby śpiewać na pocieszenie, szukać w sobie i dyscyplinować się w muzyce, najważniejsze dla niej jest by znaleźć swój dźwięk i swoją prawdę muzyczną. Szuka dźwięku, który byłby prawdziwy, szlachetny, pomocny muzyce i tekstowi. 

O wielkim talencie jaki posiada wypowiada się tak:

Głos jest mną. Śpiewanie to dobro powierzone, więc trzeba o niego dbać, ćwiczyć, żeby starczył na długo i jak najdłużej, służył innym, bo głos to talent, nie jest naszą własnością.

Całego wywiadu Anny Stachowskiej z Ireną Santor na antenie Radia Pogoda możecie posłuchać tutaj: 

SŁUCHAJ RADIA POGODA